1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 12 yaş Altı Çocuklara Cep Telefonu Almayın
12 yaş Altı Çocuklara Cep Telefonu Almayın

12 yaş Altı Çocuklara Cep Telefonu Almayın

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uz. Dr. Melih Nuri Karakurt, 12 yaşın altındaki çocuklara cep telefonu almanın sakıncalı olabileceğini söyledi

A+A-

12 yaşın altındaki çocuklara cep telefonu almanın doğru olmadığını belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uz. Dr. Melih Nuri Karakurt, “Bu yaş altındaki çocukların hem bireysel gelişimi hem de fiziksel çevresi göz önüne bulundurulmalı ve 12 yaş altındaki çocuklarımıza cep telefonu almamalıyız” dedi.

AİLELER BİLİNÇLİ OLMALI

Teknoloji bağımlılığının öncelikle ailelerin ve ruh sağlığı çalışanlarının başlıca uğraş alanlarından biri haline geldiğini kaydeden Karakurt, “Bilinçli bir aile 12 yaş altındaki çocuklarına cep telefonu almaz. Ancak aileler, bunun ayrımını nasıl yapacaklarını bilemeyebilirler. Bu yaştan önce hem çocuğun bireysel gelişimi hem de fiziksel çevresi göz önüne alındığında, bireysel telefon önermiyoruz. Teknoloji dünyasının gelişmesi telefonlar açısından da birçok seçeneğini önümüze sermekte. Çocuklarının özellikle sosyal medya konusunda sorun yaşayacağını düşünen aileler, sadece konuşma ve kısa mesaj hizmeti veren ‘akıllı olmayan’ bir telefonu da çocuklarına alabilirler” diye konuştu.

KURAL KONULMALI

Çocuklara telefon aldıktan sonra belli başlı kurallar konulması gerektiğini ifade eden Karakurt, “Çocuğunuza telefon almaya karar verdiğinizde yapılması gereken belli kuralların en başından konuşmak ve bu kurallara uyulmadığında ne gibi yaptırımların olabileceği konusunda anlaşmaya varmaktır. Bu kuralların genel çerçevesi şu şekilde olmalı; Telefona mutlaka şifre konulmalı ve şifre aile bireyleri dışında kimseyle paylaşılmamalı. Telefonla geçecek süre mutlaka önceden belirlenmeli. Telefon kaybolur, bozulur veya kırılırsa nasıl bir yol izleneceği konusunda çocukla anlaşmaya varılmalı.Uyumadan bir saat önce

telefon bırakılmalı, ödev saatlerinde ve akşam yemeği yerken telefonlar kapatılmalı gibitelefondan hangi durumlarda ayrı kalınacağı belirlenmeli. Üye olunacak sosyal medya sitelerinin şifreleri anne baba tarafından bilinmeli yazışmalar ve mesajlar takip edilmeli, tanınmayan kişilerden gelen mesaj veya arkadaşlık istekleri kabul edilmemeli. Eğer online oyunlar için kredi kartı harcaması yapılacaksa bunun limitleri önceden belirlenmeli. Sonuç olarak teknoloji hayatımızın bir parçası ve akıllı telefonlarda daha iyisi çıkana kadar en sık kullanılanı. Belirli kurallar ve sınırlar çerçevesinde başta güvenlik ve eğitim olmak üzere faydaları yadsınamaz. Önemli olan çocuğumuzu iyi tanıyıp ona göre karar vermektir” ifadelerini kullandı.

Ayşe KUŞCU KAYA
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.