1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti'de Siyasi Kriterler Dikkate Alınıyor mu?
AK Parti'de Siyasi Kriterler Dikkate Alınıyor mu?

AK Parti'de Siyasi Kriterler Dikkate Alınıyor mu?

2023 hedefine ilerleyen Türkiye'nin iktidar partisinde, parti teşkilatında görev yapan kişilerin partinin öne çıkardığı prensiplere ve seçilme kriterlerine uyup uymadığı henüz netleşmiş değil.

A+A-

AK Parti'de ilçe ve il kongreleri tamamlandı. Samsun da ilçe ve il kongrelerini tamamlayan iller arasında. 2023 
hedefine ilerleyen Türkiye'nin iktidar partisinde, parti teşkilatında görev yapan kişilerin partinin öne çıkardığı 
prensiplere ve seçilme kriterlerine uyup uymadığı ise henüz netleşmiş değil.

PARTİNİN PRENSİP KARARLARI ORTADA!

Türkiye'nin iktidar partisi AK Parti, önümüzdeki sene yapılacak yerel seçimler ve devamında gerçekleştirilecek 
genel seçimler öncesi ilçe ve il kongrelerini hızla tamamlamaya çalışıyor. Samsun ise kongrelerle ilgili seçim  takvimini tamamlayan iller arasında. AK Parti'nin, parti teşkilatlarında görev yapan kişilerin, partinin öne çıkardığı prensiplere ve seçilme kriterlerine uyup uymadığı ise belirsizliğini koruyor. Birçok ilçede, özellikle belediyelerde çalışan personellerin teşkilatlarda da görev aldığı konusunda ciddi iddialar var.

NEDEN TEŞKİLAT KADROLARINDAN KOPAMIYORLAR!

Özellikle yerel yönetimlere mal veya hizmet karşılığı iş yapan kişilerin ve bunların yakın akrabalarının teşkilatlarda  yer almaması gerektiğine ilişkin AK Parti Genel Merkezi'nin prensip kararı olduğu biliniyor. Yanı sıra yerel yönetimlerde görev alan kişilerin de teşkilat kadrolarında değerlendirilmesinin uygun olmadığına dair AK Parti Genel Merkezi'nin tavsiye kararı aldığı, ilçe ve il kongreleri öncesi basında ve kamuoyunda sıkça yer almıştı. Bütün bu tavsiyeler, kararlar, prensipler ortada iken Samsun teşkilatlarında neden böyle bir uygulamaya gidildiği ise bilinmiyor.

BU UYGULAMANIN SORUMLUSU KİM?

Samsun'un bazı ilçelerinde, geçmişte teşkilatın muhtelif kademelerinde görev almış ve bu sayede belediyelerde  görev yapmaya başlamış kişilerin tekrar parti teşkilatlarında görevlendirildiğine ilişkin yoğun iddialar gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Bu iddiaları dikkate değer kılan en önemli argüman ise; Samsun il kongresi tamamlandıktan hemen sonra gerçekleşen istifa hadisesi. Bu durum; il yönetiminde yer alan isimlerin dahi yeterince araştırılmadığı bir teşkilatta, Genel Merkez'in önem verdiği diğer kriterlere de çok kıymet verilmediği izlenimini uyandırıyor.

PEKİ, BU KRİTERLER NEDEN ÖNEMLİ?

AK Parti Genel Merkezi'nin çok önem verdiği söz konusu kriterlerin dayanağı ne? Neden Genel Merkez bu hususlara fazlasıyla önem veriyor? Neden Genel Başkan Erdoğan bu kriterleri hemen her seçim öncesi gündeme getiriyor?

Partiye yakın çevrelerde bu durumun nedenleri ile ilgili farklı değerlendirmeler yapılıyor. Bir kısım teşkilat mensubu, aynı kişinin hem belediyede hem de partide görev almasının çalıştığı kurum açısından dezavantaj oluşturduğunu, aynı durumda olan çoğu kişinin parti kimliğini öne çıkararak yeterli çalışma performansını sergilemediğini iddia ediyor.

Konuyu teşkilat açısından sıkıntılı görenlerin iddiası ise; belediyelerin teşkilatlar üzerindeki hakimiyetinin bu şekilde daha da artacağı yönünde. Teşkilatlar bu yolla belediyelere adeta mahkum ediliyor, belediye başkanlarının teşkilat üzerindeki gücü artmış oluyor.

Bir diğer iddia ise bu tür tasarrufların siyaset yapmak isteyen diğer kişilerin önünü kestiği yönünde. Aynı kişinin hem belediyedeki hem de teşkilattaki kadroyu işgal etmesi, siyaset yapma düşüncesi olan çoğu kişinin tepkisine yol açıyor. Telafisi mümkün olmayan küskünlüklere yol açıyor.

AK Parti Samsun İl Başkanlığı'nın söz konusu iddiaları değerlendirip değerlendirmediği; değerlendiriyor ise  çalışmanın ne aşamada olduğu, söz konusu iddiaların doğru olması durumunda nasıl bir yol izlemeyi düşündüğü de her zamanki gibi yine belirsizliğini koruyor.

Yorum-Analiz: Adnan ARSLAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum