1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Avrupa Parlamentosu’ndan Başkan Genç’e ödül
Avrupa Parlamentosu’ndan Başkan Genç’e ödül

Avrupa Parlamentosu’ndan Başkan Genç’e ödül

İlçede yaşayan roman vatandaşlara yönelik yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Canik Belediye Başkanı Osman Genç, uluslararası alanda En Roman Dostu Belediye Başkanı Seçildi. Başkan Genç, ödülünü davet edildiği İsviçre'de Avrupa Parlamentosu'nda alacak.

A+A-

Avrupa Parlamentosu, Batı Balkanlar ve Türkiye'de Roman Sivil Toplumu Geliştirme Ortak Girişimi ile Sıfır Ayrımcılık Derneği tarafından düzenlenen En Roman Dostu Belediye Başkanı Kampanyası’ndan Samsun’u onurlandıran ödül çıktı. Kampanya kapsamında Roman hak savunucuları, sivil toplum temsilcileri, akademisyen, yerel yönetim uzmanları gibi kişilerden oluşan Bağımsız Seçim Kurulu'nun İstanbul'da gerçekleştirdiği toplantıda Canik Belediye Başkanı Osman Genç, En Roman Dostu Belediye Başkanı seçildi.

ÖDÜLÜNÜ AVRUPA PARLAMENTOSU'NDA ALACAK

İlçede yaşayan Roman vatandaşlara yaptığı eğitim, kültür ve fiziki dönüşüm çalışmaları nedeniyle ödüle layık görülen Başkan Osman Genç, 9 Nisan'da İsviçre'de Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenecek ödül törenine davet edildi. Başkan Osman Genç, ödülünü DG NEAR Genel Direktörü ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Soraya Post'tan alacak. Başkan Genç ayrıca, İsviçre'de Roman Haftası sebebiyle düzenlenecek etkinliklere de katılacak.

'ROMAN VATANDAŞLARIMIZ ZENGİNLİĞİMİZ'

Roman vatandaşları şehrin zenginliği olarak gördüklerini ve bu yönde eşit hizmet anlayışla hareket ettiklerini belirten Başkan Genç, "Bizler hoşgörü dini İslam'a mensup bir milletiz. Şehrimizde yaşayan her insanımızın her birini ayrı ayrı seviyoruz. Yaşam biçimimiz, dünya görüşümüz birbirinden farklı olabilir, isimlerimiz, renklerimiz, inançlarımız her ne olursa olsun, bizler hep birlikte, yaratılmışların, mahlukatın en şereflisiyiz. İşte onun için Yunus'un söylediği gibi; yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz. Bu hoşgörüyle gerek Yavuzselim Mahallemizde, gerekse 200 Evler Mahallemizdeki vatandaşlarımıza hizmet ettik, etmeye de devam ediyoruz. Çünkü Roman vatandaşlarımızın bizim zenginliğimiz olduğunun bilincindeyiz" dedi.

canik-haber-(4)_709x600.jpg

FİZİKİ VE KÜLTÜREL DÖNÜŞÜM

Roman vatandaşlar için çok önemli çalışmalar yaptıklarına işaret eden Başkan Genç, "Her zaman Roman kardeşlerimizin yanında olduk, onlara destek verdik. Mahallelerde sadece fiziki olarak değil, sosyal ve kültürel dönüşüm de gerçekleştiriyoruz. Yavuzselim ve 200 Evler Mahallesi'nde çok yönlü bir dönüşüme imza attık. Bu mahallelerimizde fiziki anlamda Güzel Evim Mutlu Geleceğim projesini uyguladık ve yorgun, eski binaları yeniledik. Sokaklarımızı parke taşla döşedik ve kaldırımlarımızı yaptık. Elektrik, doğalgaz ve kanalizasyon altyapı çalışmaları tamamlandı. Ayrıca Roman vatandaşlarımıza yönelik eğitim, kültür ve sosyal etkinlikler ve programlar gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

canik-haber-(1)_800x584.jpg

CANİK'TE ROMAN AÇILIMI GERÇEKLEŞTİ

Yavuzselim mahallesine hareketlilik kazandıracak ve gelişimine katkıda bulunacak çok güzel bir kültür merkezi de kazandırdıklarını ifade eden Başkan Genç, "Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nin yanısıra hanım konağı, sıbyan mektebi, spor tesisleri, cami çevre düzenlemeleri gibi bir çok yatırım yaptık. Bunların yanı sıra İnsana Değer, Geleceğe Değer projesi ve 2 ayrı çalıştay düzenledik. Roman çocuklarımızı Çanakkale'ye gönderdik. Geçmişte hep suistimal ve ihmal edilen Roman vatandaşlarımıza sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde AK Parti hükümetlerimiz eşit şekilde yaşama imkanı sağlamak amacıyla Roman Açılımını ilçemizde gerçekleştirdik. Yaptığımız çalışmalar sonucunda uluslararası alanda bir ödüle layık görülmek bizleri onurlandırmıştır" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.