1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Aydınlık Gazetesi Yöneticilerine Ceza
Aydınlık Gazetesi Yöneticilerine Ceza

Aydınlık Gazetesi Yöneticilerine Ceza

Milletvekili Köktaş ve Başkan Tok hakkında "Adil Öksüz AKP'li vekilin araçıyla kaçtı" ifadeleriyle ortaya atılan iddialarla ilgili Aydınlık Gazetesi'nin yöneticilerine hapis ve para cezası çıktı

A+A-

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok hakkında "Adil Öksüz AKP'li vekilin araçıyla kaçtı" ifadeleriyle ortaya atılan iddialarla ilgili Aydınlık Gazetesi'nin o dönemki muhabiri, Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü'ne, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinden hapis ve para cezası çıktı.

Konuyla ilgili İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada haberi yayımlayan Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel'e ve Aydınlık Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Özgür Bora Toran'a mahkeme hapis ve para cezası verdi. Mahkeme, Gök'e 'iftira' suçunu işlediği için hapis cezası, Yücel ve Toran'a ise tekzip kararını gazetede usüle uygun yayınlamadıkları için para cezası ile cezalandırdı.

"Adil Öksüz AKP'li vekilin araçıyla kaçtı" haberine dayanak gösterilen mobese görüntüleri var iddiası o gün haber yayınlanır yayınlanmaz Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haberin gerçeği yansıtmadığını ifade edilerek yalanlanmış ve haberi yapan gazete tarafından da iddialarla ilgili hiç bir delil sunulamamıştı.

HAPİS CEZASI ALDI

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde 2017-44 esas sayılı dosya üzerinden görülen davanın kararına göre; Masum Gök'e, ''Üzerine atılı olan ve sabit kabul edilen 'iftira suçu' nedeniyle suçun işleniş şekli suç konusunun önem ve değeri meydana gelen neticenin ağırlığı sanığın kastı, kastın yoğunluğu hep birlikte göz önüne alındığında sanığın eylemine karşılık gelen TCK'nun 267/1 maddesi gereğince hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi." ifadeleri kullanıldı.

PARA CEZASI ALDILAR

Haberi yayımlayan Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel'e ve Aydınlık Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Özgür Bora Toran'a ise ; yine İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde 2017-79 sayılı esas dosya ile görülen davada; yaygın süreli yayınlarda düzeltme ve cevap yazısının yayımlanmaması suçunu işlediği anlaşıldığından eylemine uyan 5187 sayılı yasanın 18/1 maddesi uyarınca suçun işleniş biçimi, suç konusunun önem ve değerine takdiren 41.666 TL adli para cezası ile ayrı ayrı cezalandırılmasına," kararını verdi.

Ayrıca; bu haberi kullanan bütün internet haber sitelerine de mahkemeler tarafından erişim engeli yasağı getirilmişti.

aydinlik-gazetesi-1.jpegaydinlik-gazetesi-2.jpgaydinlik-gazetesi-3.jpgaydinlik-gazetesi-4.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.