1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Şiddet Özendiriliyor'
CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Şiddet Özendiriliyor'

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Şiddet Özendiriliyor'

CHP Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Emniyet Genel Müdürlüklerine gönderdiği genelgeyle, kişi başı mermi istihkakının 200’den bine çıkardığını ve bunun, şiddeti teşvik edeceğini söyledi.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Arşiv Müdürü Muhammet Safi’nin, yaptığı sosyal medya paylaşımında “Her eve bir otomatik tüfek ve bin mermi projesi şart” demesi üzerine bu gelişmenin ortaya çıkmasının ayrıca manidar olduğunu dile getiren Tufan Akcagöz, “İnsanlarımızın, her zamankinden daha çok silahlandığını ve adeta devlet tarafından bunun teşvik edildiğini biliyoruz. Bu garabet devam ederken, İçişleri Bakanı tarafından bir genelgeyle, ruhsatlı silah sahibi olanlara tanınan yıllık iki yüz adet mermi sayısı birden, beş katına çıkarılıyor. Neden? Bunun konuşulması ve sorgulanması gerekiyor. Vatandaştan böyle bir talep mi oldu da birden bu artış gerçekleşti? Yukarıda neler dönüyor? Silahın yaygınlaşmasının, şiddet olaylarını artıracağı muhakkaktır. Mermi istihkakının artmasını da bu kapsamda değerlendirmek gerekir. Şiddet özendiriliyor.“ dedi.

Özellikle 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası vatandaşa silah dağıtıldığını ve dağıtılan bu silahların geri toplanmadığını söyleyen Tufan Akcagöz, “Vatandaşa dağıtılan silahlar geri toplanmadığı gibi, silah alımı da kolaylaştırıldı. 15 Temmuz’dan bu yana adeta vatandaş silah alımı için teşvik edildi. Ortadaki rakamlar, bu gerçeği ortaya çıkarmaya yeter. Bir devlet, vatandaşının silahlanmasını neden ister? Silah, devletin elinde olur. Vatandaşın bu derece silahlanmasının önünün açılması, paramiliter bir sivil güç yaratır ki, bu büyük bir tehlikedir. Bu tehlike, toplumsal barışa yöneliktir. İçişleri Bakanlığı’nın bu genelgesi, böyle bir tehlikenin yolunu açmıştır. Her eve yılda bin kitap sokmayı başaramayan hükümetin, şiddeti özendirecek uygulamaların altına imza atmakta bir saniye bile çekinmemesi, ayrı bir tartışma konusudur. Üzgünüm ve kızgınım. Toplumsal hayatımızdan çıkarılması gereken şiddetin, devlet eliyle özendirilmesini, bir yurttaş olarak kabul edemiyorum. Bu düzenlemeye, vatandaşlarımızı tepki göstermeye çağırıyorum. “ diye konuştu.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.