1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'li Tufan Akçagöz İttifakı eleştirdi
CHP'li Tufan Akçagöz İttifakı eleştirdi

CHP'li Tufan Akçagöz İttifakı eleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz, seçim ittifakının seçim güvenliğini göz ardı ettiğini belirterek; ' Siyasi partiler kanununda yapılan düzenlemeler, seçim güvenliğini ortadan kaldırmıştır.' dedi.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz,AK Parti ve MHP’nin, ittifak yasası olarak gündeme getirdiği yasal düzenlemelerin, milletin iradesini hiçe saymak suretiyle, Meclis’e adeta dayatılarak geçirilmeye çalışıldığını dile getiren Akcagöz: “Bir ittifak gündemidir gidiyor. Aslında, yapılmak istenenin ne olduğunu anlayabilmek için değişiklik öngörülen maddeleri masaya yatırmak gerekir. Aynı binada oturan insanların farklı sandıkta oy kullanabilmelerinin önü açılıyor ki bu durumun, şüpheli oy kullanımını artıracağı muhakkaktır. Sandık kurulu başkanları artık sadece kamu görevlilerinden oluşacaktır. Önceki halde, bu noktada siyasi partilere de rol verilmiş ve siyasi partilerin denetim alanı genişletilmişti. Şimdi bu kaldırılıyor ve sandıklar bütünüyle AKP siyasetinin emrine veriliyor. Sandıklarda siyasi iktidarın ağırlığının artması demek olan bu düzenleme, demokrasinin temel prensiplerine aykırıdır. İki farklı oy pusulasının tek zarfa konulması düzenlemesi getirilmiştir ki; seçmene uygulanan psikolojik baskı olarak değerlendirilebilir. Cumhurbaşkanı tercihi, Milletvekili tercihini etkiyebilir ve iki pusulanın aynı zarfa sokulması, seçmeni etki altında bırakmaya yöneliktir. Filigranlı oy pusulası hazırlanması, mühürsüz oyların önünü açıp, zeminini hazırlamaktadır “ dedi.
          
Sandık kurulu mührü olmadan da, ilçe seçim kurulu mührü ve filigranlı kağıdın varlığı halinde, üzerinde çizik olsa bile oy pusulasının geçerli kabul edileceğini söyleyen Tufan Akcagöz: “16 Nisan referandumunda, ciddi bir güven sorunu yaşadık. Seçim güvenliğinin nasıl sekteye uğradığı, herkes biliyor. Mühürsüz oylar, kanuna aykırı olarak geçerli kabul edildi. Şimdi ise işaretli bile olsa pusula geçerli sayılacak ve sandık kurulunun mührü olmadan da pusula geçerli kabul edilebilecek. Bu düzenleme, sahtekarlığın önünü açıyor. Akşamdan mühürlenen pusulalar, sandık kurulu devre dışı bırakılmak suretiyle geçerli sayılacak. O zaman sandık kurulu niye var? İttifak düzenlemeleri, bütünüyle bir çok hukuksuzluğu beraberinde getiriyor. Ancak şunu söyleyebilirim ki, ne yaparlarsa yapsınlar, başarı elde edemeyecekler. Önümüzdeki seçimler, ülkenin iç barışına, birliğine ve dirliğine atılacak bir imza olarak tarihe geçecektir” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.