1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu millete ihanet edenleri affetmeyiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu millete ihanet edenleri affetmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu millete ihanet edenleri affetmeyiz

- CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, vatanı böldürtmeyeceklerini belirterek, “Buna gayret edenler vardı görüyorsunuz. PKK'sı MKK'sı falan ne oldu? Gabar’da, Cudi'de, Tendürek dağlarında inlerine gireceğiz dedik. Girdik mi? Gömdük mü onları? Açtıkları çuk

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 6’ncı İl Kongresi’ne katılmak üzere Giresun’a geldi. Ordu-Giresun Havalimanı'nda karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Mustafa Ataş, Ravza Kavakçı Kan’da eşlik etti. Erdoğan buradaki karşılamanın ardından kongrenin yapılacağı 19 Eylül Kapalı Spor Salonu’na geçti.

Salon önünde kendisini bekleyen vatandaşlara parti otobüsü üzerinden seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yola çıkarken ‘Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece’ dediklerini hatırlatarak durmayacaklarını ve hak yolda son nefeslerine kadar yürüyeceklerini söyledi. Erdoğan, “Ne diyecekler, ‘Ak kadrolar dağ taş demediler, her tarafta ne yapılması gerekiyorsa yaptılar, yapmaya da devam ettiler.’ Çünkü biz bunun için varız. Göreve geldik Samsun-Sarp yolunun yüzde 36’sı yapılmıştı, bunu biz tamamladık. Bu dağları biz deldik. Hatırlarsınız o geçitleri. Benim yaşımda olanlar bilir. Oralardan geçmek nasıl zordu değil mi? Otobüsün bir tarafından aşağıya doğru bakamazsın. Biz tünelleri açtık hamdolsun. Şimdi bu sahil yolu Sarp'a kadar bitti. Daha neler olacak neler. İnşallah şimdi buradan sahilden şehre doğru tünellerle gireceğiz, Anadolu'yu Karadeniz'e bağlayacağız. Allah'ın izni ile biz de varız. İnanıyoruz. İnanç öyle bir şeydir ki; tekeden bile süt çıkartır. Yeterki inan, azmet, çalış hepsi olur” dedi.

‘NURETTİN BEY FINDIKLARI ELİME TUTUŞTURDU’

Giresun’dan bir şey istemeye geldiğini ifade eden Erdoğan, “Gerçi Nurettin Bey fındıkları elime tutuşturdu, ama ben sizden daha başka bir şey istiyorum. Bu bizim Rabia'mız. Bu Rabia'da neler var. tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Tek millette, Türk'ü ile, Kürt'ü ile, Arap'ı ile Laz'ı ile Çerkez'i ile Gürcü'sü ile Abaza'sı ile Boşnak'ı ile 81 milyon tek milletiz. Biz yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz. Parası pulu olduğu için değil, makamı mevkisi olduğu için değil, sadece beni yaradan Allah, onları da yarattığı için seviyoruz. İnsanlara böyle bakacağız. Ayırt etmeyeceğiz. İnsanlara hoşgörü ile yaklaşacağız bize bu yakışır” diye konuştu.

'BU MİLLETE İHANET EDENİ AFFETMEYİZ'

Vatanı bölme gayretinde olanlar olduğunu kaydeden Erdoğan, vatanı böldürtmeyeceklerini belirterek şöyle konuştu:

“Buna gayret edenler vardı görüyorsunuz. PKK'sı MKK'sı falan, ne oldu? Gabarda, Cudi'de, Tendürek Dağları'nda inlerine gireceğiz dedik. Girdik mi, gömdük mü onları? Açtıkları çukurlara gömdük mü? Nereye kaçtılar? Suriye'ye, kovaladık mı? Onlar kaçıyor, biz kovalıyoruz. Fırat Kalkanı'nda kovaladık. Ondan sonra Afrin'de kovaladık. Şimdi devam ediyoruz. Şu anda 3 bin 700'ü aşkın terörist etkisiz hale getirildi. Bu millete ihanet edeni affetmeyiz.

Tek devlet. Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devlet tanımıyoruz. Yok paralel devletmiş, yok bilmem neymiş, şuymuş, buymuş. Paralel devlet nerede, Pensilvanya'da. Arkasında kimler var belli. Onun için onları da kovalayacağız. Amerika'ya gitse de kovalayacağız, Avrupa'nın diğer ülkelerine de gitse kovalayacağız. Niye bunlar milleti böldüler, bunlar ümmeti böldüler, bırakmayacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra salona girdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, GİRESUN İLK KONGRESİNDE KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun’da partisinin 6’ıncı İl Kongresi’ne katıldı. Kongrenin yapıldığı 19 Eylül Kapalı Spor Salonu’na ‘Afrin Fatihi Recep Tayyip Erdoğan’ pankartı asıldı, partili bazı gençler asker kamuflajı giyerek salona geldi. Partililerin tezahüratları ve alkışları eşliğinde kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine gösterilen güvene mazhar olmak için gece gündüz demeden çalışacağını belirtti.

'AFRİN HAREKATI İLE DİRİLİŞ HAMLESİNİN İÇİNE GİRDİK'

15 yıldır kendileri ile yarıştıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendi başarı çıtamızı temel alarak mücadele yürüttük. Anamuhalefetin yüzde 25’lerin üzerine çıkamaması, orada çakılı kalmasına bakarak asla rehavete kapılmadık, böyle bir yanlışın içerisine girmedik. Görevi devralırken ‘Bir metal yorgunluğu var. Bunu aşmamız lazım’ dedim. Şimdi Afrin harekatıyla artık bir diriliş hamlesinin içerisine girdik. Hiçbir zaman rakiplerimizin zayıflığından ve acizliğinden güç alarak hedefini belirleyen bir siyasi hareket olmadık. Ana muhalefetin başındaki zat gibi her seferinde, ‘Yüzde 40 oy almazsam istifa ederim’ dedi. Seçimleri kaybettiği halde pişkince koltuğa yapışanlardan oldu mu? Hala oturuyor orada. Sen söyledin, biz söylemedik. Biz hep daha yükseğe çıkmak, daha ileriye gitmek için çabaladık. Bırakın oylarımızda düşüş olmasını, aynı oranları elde etmeyi bile eksiklik, noksanlık olarak değerlendirdik. Bizim nazarımızda oy oranımız yüzde 50 olsa bile, yerinde saymak asla başarı değildir” dedi.

‘AK PARTİ KENDİ ELDE ETTİĞİ SONUÇLARLA YARIŞIYOR’

Millete inandıklarını, milletin de kendilerine inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, elde ettikleri her başarının bir sonraki mücadelelerinin başarı noktası olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Biz bu yola böyle çıktık. Ak Parti tarihindeki tüm seçimlere bu perspektiften baktı. Ak Parti başkalarıyla değil, kendi elde ettiği sonuçlarla yarışmıştır. Bu bizim hızımızı artırmıştı. 2019 seçimlerine de bu anlayışla hazırlanıyoruz. Bu konuda da kararlıyız. Ülke ve millet düşmanlarına esaslı bir Osmanlı tokadı indirecek zafere koşmak istiyoruz. Atalarımız ne demiş, ‘Erken kalkan yol alır.’ Birileri bizim 2019 seçimlerinin startını şimdiden vermiş olmamızı, kuruntularına, vesveselerine, aslı astarı olmayan spekülasyonlarına alet ediyor. Kimi çevreler bizim dinamizmimiz üzerinde kendilerince senaryolar geliştiriyor. Oysa biz parti olarak her an seçime hazır olan, her an seçim olacakmış gibi çalışan bir siyasi hareketiz. Bu alışılmış bir parti değil, bir dava. İşte bunun farklılığı var. Milleti sadece seçim dönemlerinde hatırlayanlar, elbette bizim hizmet aşkımızı anlayamaz. Giresun’un yolunu yalnızca seçimden seçime bulanlar, bizim son 1 yıl içerisinde Giresun’a üçüncü kez gelmemizin sırrına akıl erdiremez. Dün Samsun’daydım. Samsun’a 1 yıl içerisinde beşinci kez gidişim oldu. Niye, durmak yok yola devam. Gerek yatırımlarla, gerek parti çalışmalarıyla bu işi sürdüreceğiz.  Rabbim yan gelip yatana değil, çalışana veriyor. Biz de çok çalışacağız”

‘RAKİPLERİMİZİN BECERİKSİZLİKLERİNE BAKIP GEVŞEMEYECEĞİZ’

Siyasetin sevda ve muhabbet işi, kendini milletine adama, vakfetme işi olduğunu ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz AK parti teşkilatı olarak büyüdükçe kibri artan değil, büyüdükçe tevazusu artan, toprağa daha da yaklaşan bir partiyiz. Teşkilatıma bunu özellikle söylüyorum. Biz Mevlana’nın diliyle, tevazuda toprak gibi olacağız. Asla gurur, kibir bizde olmayacak. Gurur, kibir rabbime aittir. Biz oyları yükselince böbürlenen değil, sorumluluğu artan bir teşkilatız. Bunu da böyle bileceğiz. Biz hesaba çekilmeden nefsini hesaba çekin ilahi emrine rab olmuş, muhasebeyi, murakabeyi rehber edinmiş bir hareketiz. Omuzlarındaki mesuliyetin ağırlığını, üzerinde taşıdığı emaneti her hücresinde hisseden bir partiyiz. Nasıl olsa 16 Nisan günü Giresun’da yüzde 62 aldık, Türkiye genelinde yüzde 52 aldık diyip kesinlikle rehavete katılmayacağız. Rakiplerimizin becerisizliklerine bakıp gevşemeyeceğiz. 2019’da Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi ile yaptığımız cumhur ittifakını gelmiş geçmiş en yüksek oy oranlarıyla tanıştıracağız. Onun için MHP’li kardeşlerimizle el ele, omuz omuza vererek dayanışma içerisinde inşallah 2019 seçimlerinde sandıkları patlatıp, ümmetin, milletin beraberliğini zirveye taşıyacağız. Türk siyasi tarihinde çığır açmış, ilklere rekorlarla imza atmış bir hareket olarak 2019’a da damgamızı vuracağız. 2019 seçimlerinde elde edeceğimiz başarılarla, tarihin akışını değiştirerek Türkiye’de siyasetin rotasını yeniden belirleyeceğiz. İki ilçe dışında Giresun’un bütün ilçeleri Ak Partili. Şimdi hedef inşallah 2019 Mart’ında tüm ilçelerin belediye başkanlıklarını kazanmak. Bugüne kadar hiçbir beşeri gücün önünde eğilmedik. Bundan sonra da sadece Rabbimizin huzurunda rükuda ve secdede eğiliriz. Başka yerde asla. Giresun’dan, Karadeniz’in o coşkun dalgaları gibi setleri yıkmasını bekliyoruz.”

‘EL AÇAN DEĞİL VEREN EL OLDUK’

Söylediklerinin birilerine hamaset gibi gelebileceğini ifade eden Erdoğan, “Ak Parti’nin kodlarını bilmeyenler için bu ifadelerim hayal gibi görülebilir. Bundan 15 yıl önce bizim hedef olarak gördüğümüz seviyelerin birileri hayalini bile kuramıyordu. ‘Türkiye’yi 3.5 kat büyüteceğiz, milli gelirimizi üç kat arttıracağız, ihracatımızı 5 kat yükselteceğiz, IMF'ye olan borcumuzu sıfırlayacağız. Merkez bankamızın kasasını dolduracağız’ dediğimizde, birileri bizimle istihza ediyordu. IMF’ye borcumuz 23.5 milyar dolardı. Göreve geldiğimizde 2013’te sıfırladık. Sıfırladıktan sonra IMF bizden 5 milyar Euro borç istedi. Arkadaşlar bana sordular ‘Verelim mi?’, ‘Verin’ dedim. Baktılar Türkler ciddi, IMF almaktan vazgeçti. Bütün mesele bu. İmandır o cevher ki ilahi ne büyüktür, imansız olan paslı yürek sinede yüktür. Göreve geldik. Merkez bankamızın döviz rezervi 27.5 milyar dolardı, şimdi 120 milyar dolar. Artık el açan değil, veren el olduk” ifadelerini kullandı.

‘BAY KEMAL BUNLARDAN HABERİN VARMI?’

Son 15 yılda ülkenin en büyük imkanının Ak Parti gibi bir iktidar tarafından yönetilmesi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Maalesef en büyük talihsizliği CHP gibi bir anamuhalefet partisine sahip olmasıdır. Biz bunca hizmeti hayata geçirirken aynı zamanda dünyanın en çapsız ana muhalefet partisiyle de uğraşmak zorunda kalıyoruz. Biz Türkiye’yi hedefleriyle buluşturmanın kavgasını veriyoruz, anamuhalefet ise sanal gündemlerle milletimizi oylamaya çalışıyor. CHP uzun süre Gazi Mustafa Kemal'in fotoğrafını kimin yere indirdiğini sorguladı. Haftalarca uğraştılar. 40 yıllık dedektiflere taş çıkaracak çalışmalar yaptılar. Sonuçta fotoğrafı kimin indirdiğini bulmayı başardılar. Ardından Atatürk'ün askeri mi, yoldaşı mı olduklarının kavgasını verdiler. Merhum Gazi Mustafa Kemal'in partisini Pensilvanya'nın maskotuna çevirdikleri halde günlerce bu meseleyi konuştular. Sandalyelerin havada uçuştuğu, yumrukların konuştuğu edebe, ahlaka sığmayan üslupla yürütülen bir süreç yaşandı. Atatürk'ün resmini kaldırıp, kendi resmini de yapıştırıp oraya koymuştur. Bitmedi, bütün devlet dairelerinden Atatürk'ün posterini kaldırıp oraya İsmet İnönü’nün posterini yerleştirdi. Posta pulları var ya, onun üzerinde de Atatürk'ün resmi vardı. Onları da kaldırıp oraya da ne yaptı? İnönü kendi resmini koydu. Bay Kemal bunlardan haberin var mı? Gençler sizler de bunu bazı onların ininde veya izinde yürüyenlere anlatın. Bunlar önemli.”

CHP’YE AFRİN ELEŞTİRİSİ

Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bölücü örgütün Suriye kolu sadece Afrin'den ülkemize 700'ün üzerinde saldırı veya taciz düzenlediği günlerde dahi bunlar, PYD'ye terör örgütü demek için elimizde yeterli delil yok tezini savunuyorlardı. CHP, sınır ötesi operasyonlarımızı başladığımızda bu defa ordumuzun Suriye'deki terör bataklıklarının kurutulmasının önüne geçmek için seferber oldular. Baktılar bunlar bir işe yaramıyor. Bu sefer Afrin operasyonunu başka türlü sabote etmenin çabasına düştüler. Özgür Suriye Ordusu'ndaki kardeşlerimize saldırarak onları tahkir ederek bu kahramanlara olmadık iftiralar atarak Zeytin Dalı Harekâtı'nın başarısını gölgelemek istediler. YPG, PYD terör örgütüne gösterdikleri hüsnü niyetin binde birini dahi Mehmetçiklerimiz ile omuz omuza çarpışan OSÖ'ya göstermediler. Bunlar hayatlarını ortaya koydular Mehmetçiğimiz ile beraber. Özgür Suriye Ordusu bu mücadeleyi sürdürürken bunlar PYD'ye, YPG'ye vermiş oldukları desteği Özgür Suriye Ordusu'na vermediler. O beğenmedikleri Özgür Suriye Ordusu mensupları, Fırat Kalkanı Harekatı'nda 614 şehit verdi. Zeytin Dalı operasyonunda ise şu ana kadar 302 şehit verdi. 7 yıldır bir milyon masumu hunharca katleden eli kanlı bir diktatöre duydukları sempatinin, yani Esed'i kastediyorum, ona duydukları sempatinin onda birini o zalimin bombaları altında can veren Suriyeli kardeşlerimize göstermediler. Rejimin bekasını düşündükleri kadar Türkiye'nin ve Türk milletinin güvenliğini düşünmediler.”

‘ANA MUHALEFETİN ÇAPSIZLIKLARI KARŞISINDA UTANIYORUM’

Nasır tutmuş kalplerin bir gün olsun Suriyeli mazlumlar için hüzünlenmediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Lal olmuş dilleri bir gün olsun hunharca katledilen çocuklar için tepki vermedi. Doğu Guta'dan bu sabah oradan bir hanımefendinin mektubunu aldım ve bu hanımefendi ne diyor biliyor musunuz? Ne olur diyor sayın cumhurbaşkanım Afrin'de attığınız adımları Doğu Guta'da da atın. Artık diyor bizim dayanma gücümüz kalmadı. 250 bin kişilik Doğu Guta'da şu anda 20 bin kişi kaldı. Herkes Doğu Guta'yı terk ediyor, boşaltıyor. Bizim de akıbetimiz ne olacak belli değil. Ama bu bay Kemal gibilerin çark etmekte üstüne kimse yok. Merhametsizlikte de bunlar zirveyi kimseye kaptırmadılar. Bir gece öncesine kadar Afrin'e girmeyelim diyenlerin ertesi gün özür dilemek yerine, arka arkaya mesaj yayınlamalarının takdirini ise ben milletime bırakıyorum. Giresunlu kardeşlerimin tabiriyle bunlar yumurtadan yün kırpmaya çalışan fırsatçılar. Bu fırsatçı ana muhalefetin hedeflerimize ulaşmada bize katkı sağlaması mümkün değil. Ancak ne oldu Afrin düştü, bu sefer kalktılar Genelkurmay'a silahlı kuvvetlere tebrik göndermeye. Ya sizin zerre kadar ufkunuz olsa, bu yanlışın içine düşmezsiniz. İnanın bu ülkenin bir evladı olarak, iktidar partisinin genel başkanı olarak, aynı zamanda bu ülkenin cumhurbaşkanı olarak bunların çapsızlıkları karşısında utanıyorum. Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olarak hali hazırdaki genel başkanın elinde bu partinin düştüğü durumdan ben rahatsız oluyorum. Çünkü güçlü anamuhalefet, güçlü iktidar demektir. Ama bunlar bununun farkında değil. Artık krediyi tamamen tükettiler. 2019 seçimlerinde bu müflis siyasi anlayışlarından sandığa gömüleceklerine inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'nda etkisiz hale getirilen terörist sayısının 3747 olduğunu belirterek konuşmasını tamamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a adının yazılı olduğu Giresunspor forması ile Türk bayrağı tablosu hediye edildi.    

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra helikopterle Trabzon’a hareket etti.


ERDOĞAN, TRABZON’DA KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun’dan helikopterle partisinin il kongresine katılmak üzere Trabzon’a geldi. Trabzon Havalimanı'nda karşılanan Erdoğan, kongrenin yapılacağı Hayri Gür Spor Salonu’na geçti. İlk olarak salon önünde kendisini bekleyen kalabalığa seslenen Erdoğan, 15 yıllık iktidarları döneminde Türkiye’nin çok geliştiğini belirterek, Karadeniz Sahil Yolu’nun kendi dönemlerinde tamamlandığını söyledi. Erdoğan, “O burunlu otobüslerle giderken camdan aşağıya bakamazdık. Burayı dönebilecek mi, dönemeyecek mi? Şimdi artık bunlar kaldı mı? Dağları deldik mi, tünelleri aştık mı? Biz Ferhat'ız. Ferhat'a dağlar dayanmaz. Ferhat, Şirin'e yol açtı. Dağları deldik. Biz milletimize aşığız. Biz milletimize sevdalıyız. Neşet Ertaş öyle diyor. 'Aşk ile çalışan yorulmaz' diyor. Biz de aşk ile çalıştık yorulmadık ve yorulmayacağız. Çünkü bizim bu ülkede yapacağımız çok iş var. Milletimizi inşallah muhasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracağız. İşte geldik milli gelir ne idi kişi başı 3 bin 400 dolar şimdi, 11 bin doların üzerine çıktı. Bak nereden nereye. Bu batılılar niye kıskanıyor? İşte bundan. ‘Ula diyorlar, bu Türkiye nereye gidiyor.’ Yoluna gidiyor da” diye konuştu.

‘PKK’LILAR SİNCAR’A GİTTİ, SİNCAR’A GİRECEĞİZ DEDİM’

Yapacak çok işleri olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Artık insansız hava uçaklarımızı yapıyor muyuz? Silahlısını da silahsızını da yapıyor muyuz? Ula bir de Sürmeneli yapıyor bunu. Bak neler oluyor neler. Daha iyi şeyler olacak. İnşallah uçağımızı da yapacağız. Bunların kapılarından bizi çok döndürdüler. Ya bize verin 'Kongre müsaade  etmiyor’ dediler. Ya şunu ver 'kongre müsaade etmiyor' dediler. Bu komşular bizi ev sahibi yaptı. Şimdi kendimiz yapıyoruz. Şu Afrin'de silahlı insansız hava araçlarını gördünüz. Onlar bizim, biz yaptık. Eğer bunlar olmasaydı işimiz zor. Onlar koordinatları veriyor, o teröristleri oraya gömüyor. Hamdolsun etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 bin 747. 'İnlerine gireceğiz' dedim. 'Onlar kaçacak biz kovalayacağız' dedim. 'Afrin ile bu iş bitmeyecek' dedik. Niye? Bu PKK'lılar Sincar'a doğru gittiler. O zaman 'Sincar'a da gireceğiz' dedim. Girdik mi? Oraya da operasyonlar başladı. İçeride teröristlerle mücadele, dışarıda da mücadele. Bizim derdimiz teröristler, biz bir işgal devleti değiliz. Elhamdülillah bizim geçmişimizde böyle bir şey yok. Bunu Afrikalı dostlarımız çok iyi bilir. Bizim tarihimizde bu yok, bizim tarihimizde adalet var. Bizim tarihimizde mazlumların yanında yer almak var. Bizim tarihimizde zalimlerle beraber olmak yok. Ve şu anda da Afrin'de yaptığımız bu. Kimin yanındayız? O mazlumların yanında. Televizyonlarda izliyorsunuz değil mi? O mazlumları o garipleri, yediden yetmişe o gariplerin ne hale geldiklerini görüyorsunuz değil mi? Onlara nasıl vuruyorlar.”

'TERÖR ÖRGÜTLERİ MEHMETÇİĞE SELAM DURACAK'

Doğu Guta'da yaşananlara değinen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Batılı bize akıl vermeye çalışıyor. O aklı kendinize saklayın. Hepsinin video kayıtları var. Yarın zaten Varna'da bir araya geleceğiz. Hazırlıkları yaptım kendilerine göstereceğim. Değerli kardeşlerim bu millet onurlu, gururlu bir millet. Bu milletin onuru ile gururu ile kimsenin oynamaya hak ve salahiyeti yoktur. Onun için dimdik ayakta duracağız. Taviz vermeyeceğiz. Mazlumun ahı yerde kalmayacak. Şu anda da çalışmalarımızı bu şekilde yürütüyoruz. Mehmetçiğimiz kar, fırtına demedi. Gençlik yıllarımızda, zaten şu anda da yaşlı değiliz ya, mitingler yapardık, derdik ki ben onu biraz değiştirdim; 'Kar bora fırtına sükun bulacak/ PYD, YPG sana selam duracak.' Kararlılıkla azimle hamdolsun görüyorsunuz Mehmetçiğimiz o çocukları okşuyor. Sadece çocukları değil hayvanları da okşuyor. O kedileri sevişlerini görüyorsunuz. Giyeceklerini, yiyeceklerini her şeylerini getirip orada dağıtıyoruz. Onlar bombalarla her yeri yıktılar. Onlar yıkmaya biz ise yapmaya geldik. Farkımız bu.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra salona girdi.

ERDOĞAN, AK PARTİ TRABZON İL KONGRESİNDE KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’da partisinin 6’ncı İl Kongresi’ne katıldı. Hayri Gür Spor Salonu’nda gerçekleştirilen kongrede salona, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile annesi Tenzile ve babası Ahmet Erdoğan’ın fotoğraflarının yer aldığı üzerinde 'Bu millet siz minnettar, böyle bir evlat yetiştirdiğiniz için' yazılı pankart açıldı. Partili bazı gençler asker kıyafetleri ile salona geldi.

Kongrede partililere seslenen ve sözlerine 9 yıl önce bugün vefat eden Büyük Birlik Partisi’nin kurucusu ve Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu anarak başlayan Erdoğan, “Attığımız tüm adımlarda yanımızda olur, bizimle birlikte omuz omuza mücadele ederdi. Şu anda da onun varisi durumunda olan arkadaşlarımız da sağ olsunlar bizimle birlikte bu yolda yürüyorlar” dedi.

‘ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI 3 BİN 747'

Savunma sanayinde önemli yol kat ettiklerini ifade eden Erdoğan, “Şimdi zırhlı taşıyıcılarımızı, silahlarımızı, insansız hava araçları ve silahlı insansız hava araçlarını da yapıyoruz. Dışarıdakilerden silahlı, silahsız insansız hava aracı istiyoruz, ‘Veremeyiz’ diyorlar. Sağ olsunlar sonunda bizi bunları yapar hale getirdiler. Sürmene artık bıçak yapmıyor, bunları da yapıyor. Bütün mesele inanç, azim, gayret. Eğer bu imkanlarımız olmamış olsaydı şimdi biz Afrin’de bu başarıları elde edemezdik. Afrin’de durmak yok, yola devam ediyoruz ve bütün bu silahlı silahsız hava araçlarımız orada gümbür gümbür esiyorlar. Bugün itibariyle etkisiz hala getirilen terörist sayısı 3 bin 747. Hem Afrin hem de Irak her iki tarafta da bu devam ediyor” diye konuştu.

‘TEL FIRAT’I KONTROL ALTINA ALARAK HAREKATI HEDEFİNE ULAŞTIRACAĞIZ'

Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı'na değinen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Mehmetçik cephede bakıyor ki benim vatandaşım benimle yürümeye hazır. Onu artık PYD, YPG tutabilir mi? Tutamaz. Gömerler ve gömdüler. Ne ihanetler yapmışlar. Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) nice kardeşlerimizi şehit ederek bunlar maalesef açtıkları mezarlara gömdüler. Şimdi onlar gömülüyor. İçeride burada biz açtıkları hendeklere onları gömdük. Gömmeye de devam ediyoruz, edeceğiz. Türkiye’yi büyütme, Türk milletini güçlendirme mücadelemizde önümüze hem içeride hem dışarıda engel çıkartıldı çıkartılıyor. Son 4-5 yılı göz önünden geçirdiğimizde hangi oyuncuları bozduğumuzu görebiliriz. Bölgemizde uzun zamandır yaşanan kaosu. Kullanmadık araç, başvurmadık sinsilik bırakmadılar. Bizi zan altında bırakmaya kalktılar. Suriye’de hayatta kalma mücadelesi veren Türkmen kardeşlerimize yardım için gönderdiğimiz TIR’ların önünü içimizdeki hain işbirlikçileri vasıtasıyla kesip, görüntüleriyle bizi köşeye sıkıştırmaya kalktılar. Bunu yapanlar tek misyonu ülkemize karşı düşmanlık olan terör örgütüne 5 bin TIR ve 2 bin kargo uçağı dolusu silahı teslim ettiler. Bununla da kalmayıp aynı terör örgütüyle işbirliği içerisinde bölgemizin altını üstüne getirmek pahasına, güya mücadele ettikleri DEAŞ’lıları sıkıştıkları Rakka’dan güvenle başka yerlere geçmelerine yardım ettiler. Baktık ki bunların derdi terörle mücadele değil. Bölgemizi yeniden tanzim etmek için kararımızı verdik ve sahaya girdik. İlk olarak Fırat Kalkanı Harekatı ile terör koridoru projesine darbeyi vurduk. Ardından Zeytin Dalı Harekatı ile bu koridoru Akdeniz’e bağlama çabasının önünü kestik. İnşallah kısa sürede Tel Rıfat’ı da kontrol altına alarak bu harekatı hedefine ulaştıracağız.”

'TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ORADA NE İŞİ VAR?'

Türkiye’nin gittiği her yere huzur, güven ve düzen verdiğini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

 “Bölgedeki kardeşlerimiz ülkemiz lehine gösteriler yaparak terör hamilerine adeta şamar üstüne şamar vuruyorlar.  Şimdi de muhataplarımızdan bize Münbiç konusunda  en başında verilen sözlerin gereğinin yerine getirilmesini talep ediyoruz. Terör örgütünün Münbiç’e ilk geldiği 2016 yılındaki görüşmelerimizde sayın Obama döneminde her seviyede verilen sözler vardı. Yönetim değişmiş olabilir ama devlette devamlılık esastır. Bunun için Amerika’nın bir an önce Münbiç’in denetimini terör örgütlerinden alıp bölgenin gerçek sahiplerine devretmesi gerekir. Biz bu kardeşlerimizle birlikte kısa sürede Münbiç’i altyapısı ve üstyapısıyla ayağa kaldırır ülkemizde yaşayan bölge halkının bir an önce evlerine dönmesini sağlarız. Şayet terör örgütü buradan çıkarılmazsa bölge halkıyla birlikte bu işi biz yapmak mecburiyetinde kalırız. Hiçkimse kusura bakmasın. Ülkemizin ve milletimizin bekası söz konusu olduğu bir yerde kimsenin taktik hesabı, konjonktürel siyaseti bizi bağlamaz. Biz elbette müttefiklerimize silah doğrultmayız ama gördüğümüz hiçbir teröristi de affetmez, indiririz. Aynı durum Kuzey Irak için de geçerlidir. Kandil ve Sincar’daki teröristler derhal boşaltılmazsa bu işi bizzat yapmak bizim için kazanılmaz ve kaçınılmaz bir haline dönüşür. Topraklarının egemenliği konusunda hassas olanlardan, bu hassasiyeti önce terör örgütlerine karşı göstermelerini bekliyoruz. Terör örgütünün orada ne işi var? Hadi gönder, gitsinler. Orada işgalci gibi duruyorlar. Bunlar terörist. Teröristin cirit attığı bir yerde egemenlik lafı etmek boş bir iştir. Bizim ne Suriye, ne Irak’ta kimsenin tek karış toprağında gözümüz yok. Bize tehdit oluşturacak teröristleri de biz halleder geçeriz. Her iki yerde de öncelikli amacımız ülkemize yönelik tehditleri ortadan kaldırmaktır. Bugüne kadar tarih boyunca hep olduğu gibi bugün de güney sınırlarımızın ötesindeki her istikrarsızlık ülkemize sığınmacı akınına yol açıyor.”

AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a konuşmasının ardından gemi maketi hediye etti.

Salondan ayrılan Erdoğan, Trabzon Havalimanı'ndan uçakla İstanbul’a hareket etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.