1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Elvan, Nükleer teknoloji kalkınmayı tetikleyecek
Elvan, Nükleer teknoloji kalkınmayı tetikleyecek

Elvan, Nükleer teknoloji kalkınmayı tetikleyecek

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Akkuyu Nükleer Santrali'nin kalkınma sürecini tetikleyeceğini belirterek, "Bu yatırımı ülke olarak çok önemsiyoruz" dedi

A+A-

11’inci Kalkınma Planı Karadeniz Bölgesi İstişare Toplantısı Samsun'da düzenlendi. 16 ilden vali, belediye başkanı ve rektör ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yer aldığı toplantıda katılan Kakınma Bakanı Lütfi Elvan, temeli dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katıldığı törenle atılan Akkuyu Nükleer Santrali'nin Türkiye'nin kalkınma sürecini tetikleyeceğini söyledi.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK YATIRIMI

 Yapılan yatırım hakkında bilgi veren Elvan, “Dün, Türkiye’nin kalkınma sürecinin tetikleyicisi olan yatırımın temelini attık. Türkiye’nin en büyük yatırımı, tam 20 milyar dolarlık. Türkiye’yi özellikle nükleer alanda söz sahibi yapacak, bu teknolojiye sahip olmasını sağlayacak olan, çok önemsediğimiz ve çok önemli bir yatırım. Nükleer teknoloji, hemen hemen her alanda kullanılan ve ileri teknoloji alanında ihtiyaç duyulan önemli sektörlerimizden bir tanesi. Bu açıdan biz Sayın Cumhurbaşkanı'mızın ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin’in beraber temelini attığı bu yatırımı ülke olarak çok önemsiyoruz ve Türkiye’nin kalkınma sürecini tetikleyeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKEYİZ

Türkiye’de, 2017 yılında yüzde 7.4’lük büyüme performansı gösterildiğini kaydeden Elvan, “Bu çok önemli ve ciddi başarıdır. 2016 yılı sonlarında ve 2017 başlarında uluslararası organizasyonlar, yerli- yabancı basın mensupları ve yazarlar özellikle yurt dışından Türkiye’nin ekonomik açıdan çöküşe doğru gittiğini ifade eden yazılar yazıyorlardı. Türkiye’nin yüzde 2 civarında büyüyebileceğini, daha faza büyüyemeyeceğini söyleyen kesimler vardı; ama Türkiye olarak biz 2017 yılında G- 20 ülkeleri arasında birinci sırada yer alarak, en hızlı büyüyen ülke konumuna geldik. Bu büyümenin kompozisyonuna baktığımızda tarım ve sanayide, hizmetler sektöründe büyüme görüyoruz. Net ihracatımızın büyümeye pozitif katkı sağladığını görüyoruz. Yatırımlarımızın büyümemize önemli katkı sağladığını görüyoruz” dedi. 

İHRACATIMIZ YÜZDE 9 ARTTI

2017 yılının ihracat performansı açısından önemli bir yıl olduğunu ifade eden Elvan, "Türkiye’nin 2017 yılında sağlıklı büyümediğini hatta hormonlu büyüdüğünü ifade edenlere en büyük cevap, Türkiye’nin yapmış olduğu ihracatın ve sağlamış olduğu yatırımların büyümeye katkısıdır. Diğer taraftan yine 2017 yılımız ihracat performansı açısından önemli yıl oldu. İhracatımızı 157 milyar doların üzerine çıkardık. 2018 yılında ihracattaki güçlü performansımız devam etti ve 2018 yılının ilk çeyreğinde ihracatımızda yüzde 9’luk artışla 160.4 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştık. Mali disiplini asla elden bırakmadık. Mali disiplin konusunda asla taviz vermedik ki bu konuda da çok değişik ifadeler kullanan kesimleri zaman zaman görüyoruz. Bütçe açığımızın milli gelire oranı yüzde orta vadeli programımızda 2017 yılı için yüzde 2’ydi. Biz yüzde 1.5’luk performans gerçekleştirdik. Yani beklenenden 0,5 puan daha düşük bütçe açığını 2017 yılında gerçekleştirdik. İstihdamda ise aralık sonu itibarıyla 1 milyon 635 bin kişilik ilave istihdam sağladığımızı görüyoruz. Genç ve dinamik nüfusumuz var. İşsizlik oranımız halen 2 basamaklı; ama düşme eğilimine girmiş durumda. Fakat istihdam oluşturma alanında Türkiye dünyanın en başarılı ülkeleri arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

KALKINMA PLANI ÇOK ÖNEMLİ

Cumhuriyet'in kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünde, 11’inci Kalkınma Planı'nın bitirileceğini sözlerine ekleyen Elvan, “11’inci Kalkınma Planımıza çok büyük önem veriyoruz. İlk kez kalkınma planı hazırlarken, özel ihtisas komisyonları dışında 81 ilde çalışmalar yaptık. 'Burada yerelin düşüncesi nedir? İllerimizin öncelikleri nedir? İllerimiz Türkiye'ye nasıl bakıyorlar? Türkiye'ye yönelik öncelikleri nedir? Gençlerimizin öncelikleri nedir? Kadınlarımızın öncelikleri nedir?' Bunları il il toplantı yaparak, tespit etmeye çalıştık. 81 ilde yaklaşık 250 toplantı gerçekleştirildi"

İlgili haber


Kalkınma Bakanı Elvan’ın konuşmasının ardından toplantı, basına kapalı olarak sürdürüldü. Ayşe KUŞCU KAYA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.