1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mevlid Kandili ne zaman, hangi gün? Mevlid Kandili ibadetleri nelerdir? (2022 Diyanet dini takvimi)
Mevlid Kandili ne zaman, hangi gün? Mevlid Kandili ibadetleri nelerdir? (2022 Diyanet dini takvimi)

Mevlid Kandili ne zaman, hangi gün? Mevlid Kandili ibadetleri nelerdir? (2022 Diyanet dini takvimi)

Mevlid Kandili ne zaman? sorusunun yanıtı, tüm İslam camiası tarafından merak edilen konular arasında yer almaya başladı.

A+A-

Rebiülevvel ayının 11'inci gününe denk gelen Mevlid Kandili, bu yıl yine bolca dua ve ibadetlerle geçilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2022 dini takvimi sonrasında Mevlid Kandili'nin hangi gün idrak edileceği belli oldu. Peki, Mevlid Kandili ne zaman?

Mevlid Kandili ne zaman, hangi gün? Mevlid Kandili ibadetleri nelerdir? (2022 Diyanet dini takvimi)
Tüm Müslüman camiası tarafından merakla beklenen Mevlid Kandili için geri sayım başladı. Rebiülevvel ayının 11'inci gününe denk gelen Mevlid Kandilinde binlerce vatandaş Allah'a dua edecek ve Mevlid Kandili ibadetlerini yerine getirecek. Peki, Mevlid Kandili ne zaman?

2022 MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

Her yıl Rebiülevvel ayının 11'inci gününe denk gelen Mevlid Kandili'nin bu yıl ne zamana denk geldiği belli oldu.

Buna göre; Mevlid Kandili bu yıl 7 Ekim 2022 Cuma günü idrak edilecek.

Mevlid Kandili ne zaman, hangi gün? Mevlid Kandili ibadetleri nelerdir? (2022 Diyanet dini takvimi) - 1
MEVLİD KANDİLİ İBADETLERİ

1. Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. Can ü gönülden, “Es-salatü ve’s-selamü aleyke ya Resûlellah” demeliyiz. Ya da Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed demeliyiz.

2. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

3. Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli. Kur’an-ı Kerîm okumak veya dinlemek. Böyle mübarek bir gecede yapacağımız ibadetlerin en önemlisi: Kur’an-ı Kerim’i okumak, dinlemek ve anlamı üzerinde düşünmektir. Çünkü Kur’an-ı Kerîm Cenâb-ı Hakk’ın insanlığa son mesajıdır. O’nun iyi anlaşılması ve uygulanması halinde insanlık mutlu olacaktır.

4. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda (belli vakitlerde ayet, salavat, dualar) okunulmalı.

5. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabed de bulunulmalı. En azından bir tesbih “Estağfirullah” demeliyiz. Diğer kutlu zamanlar gibi Mevlid gecesi de, özümüze dönerek gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tevbe edip bağışlanma dileme, kendimizi ve irademizi yenileme zamanıdır.

6. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli. Mmümkünse vakit namazlarımızı camilerde kılmaya özen göstermeliyiz. Hem cami ve cemaat sevabından yararlanmalı hemde diğer müslüman kardeşlerimizle bütünleşmeli, kandilini tebrik etmeliyiz.

7. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.