1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Samsun'da denetimi geçemeyen işletmelere ceza - samsun haber
Samsun'da denetimi geçemeyen işletmelere ceza - samsun haber

Samsun'da denetimi geçemeyen işletmelere ceza - samsun haber

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, "İlimizde 136 adet de Zirai Mücadele Alet Makine Bayii faaliyet göstermekte olup 2022 yılında buralara yönelik olarak da toplam 308 denetim gerçekleştirilmiş ve bu denetimler sonucunda 2 işletmeye idari para

A+A-

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, kurum bünyesinde 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilen Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı faaliyetleri hakkında  açıklama yaptı. 

 Sağlam yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Geride bıraktığımız 2022 yılı, Bakanlığımızın kriz şartları ve yüksek girdi fiyatlarına göre güncellenen desteklemeleri sayesinde, Ülkemiz tarımsal üretiminde yüksek ihracat ve üretim rakamlarını gördüğümüz bir yıl oldu. Tarımsal üretim ve dış pazarlarda rekabet gücümüzün artmasını, başta bu desteklemelerle üreticilerimizin özverili çalışmalarına borçlu olduğumuz gibi Bitkisel Üretimle ilgili teknik destek ve projelerimiz de kuşkusuz etkili olmuştur. Bitki Sağlığı kapsamında değerlendirilen Bitki Koruma Uygulamaları (BKU) bünyesinde; İlimizde 22 Toptancı ve 129 Perakende olmak üzere toplamda 151 adet bayi bulunmakta olup bu bayilerde 2022 yılı içerisinde İl- İlçe Müdürlüğümüz denetim ekipleri tarafından buralara yönelik 590 adet denetim gerçekleştirilmiştir. İlimizde 136 adet de Zirai Mücadele Alet Makine Bayii faaliyet göstermekte olup 2022 yılında buralara yönelik olarak da toplam 308 denetim gerçekleştirilmiş ve bu denetimler sonucunda 2 işletmeye idari para cezası uygulanmıştır."

15-32-40.jpg

İDARİ PARA CEZASI 

2022 yılında İlimizde Armut, Ceviz, Örtü Altı, Fındık ve Çeltik olmak üzere 5 üründe 1.411.438 da alanda Entegre Mücadele Projesi uygulanmış; yine geçtiğimiz yıl Bağ, Şeftali, Armut ve Örtü Altı kategorilerinden 4 üründe 8.984 da alanda Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi uygulanmıştır. Hasat Öncesi Pestisit İzleme ve Denetim Çalışmaları kapsamında 16 üründe 511 adet numune alınmış, 19 adet MRL üstü BKÜ tespit edilerek hasat geciktirme uygulanmış, 21 adet tavsiye dışı BKÜ tespiti yapılmış olup bunlara yönelik idari para cezası uygulanmıştır.

15-40-18.jpg


FINDIKTA 316 BİN 370 ALANDA MÜCADELE

İlimiz Fındık alanlarında Külleme hastalığı, Yeşil Kokarca, Kahverengi Kokarca, Güzel İnci Kelebeği, Turunçgil Uzun Antenli Böceği sürveyleri yapılarak sonuçları raporlandırılmış ve 2022 yılında da düzenli olarak Bakanlığa gönderilmiştir. 2022 yılında Fındıkta diğer entegre mücadele çalışmaları kapsamında toplam 316.370 da alanda Hastalık ve Zararlı Mücadelesi yürütülmüş olup, 283.700 da alanda da Yabancı Ot Mücadelesi yapılmıştır.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.