1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şiddete bilimsel çözüm aranacak
Şiddete bilimsel çözüm aranacak

Şiddete bilimsel çözüm aranacak

Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun'da şiddetle mücadeleye karşı bir yol haritası belirleyeceklerini kaydederek, bu soruna bilimsel bir çözüm sunacaklarını söyledi

A+A-

Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Şiddetle Mücadele Vakfı, MESVAK ve MAĞDUR-DER tarafından Samsun'da 26-27-28 Nisan 2018 tarihinde düzenlenecek, ‘Şiddet ve Sosyal Travmalar’ konulu uluslararası kongreyle ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi. 

whatsapp-image-2018-04-20-at-17.44.37-(1).jpeg

YOL HARİTASI ÇIKARACAĞIZ

Özellikle şiddet, boşanma, intihar, uyuşturucu kullanılması, cinsel istismar gibi olayların büyükşehirlerde yaşanan sosyal sorunlar haline geldiğini kaydeden Kaymak, "Bunların önlenmesi için bizlerin ciddi şekilde çalışma yapması gerekiyor. Bu çalışmalar nasıl olacak? Bu çalışmaların boyutları nasıl olacak? Biz bu konuda 77 üniversiteden 447 bilim adamının katılımı ve 254 bildirinin sunulacağı kongre düzenleyeceğiz. Bu sorunun bir bilimsel çözümü olsa gerek diye düşündük. O anlamda bilim insanlarını önümüzdeki hafta için ilimize davet ettik. Üç gün sürecek olan bu kongre ile şiddetle mücadelenin bir yol haritasını çıkaracağız. Bu çalışmaları seçimden sonra devletimizin ilgili bakanlıklarına arz edeceğiz. Bu çalışmanın ilimiz ve ülkemiz açısından olumlu sonuçlar vermesini düşünüyoruz. Bu çalışmaları; Terör ve Doğurduğu Sosyal Travmalar,  Zorunlu Göçler ve Doğurduğu Sosyal Travmalar, İhtilaller ve Doğurduğu Sosyal Travmalar, Uyuşturucu Bağımlılığı ve Doğurduğu Sosyal Travmalar,  Sanal Alem/Medya Şiddeti ve Doğurduğu Sosyal Travmalar ve Toplumsal Cinsiyet, İnsan Hak ihlalleri ve Sosyal Travmalar olmak üzere altı başlık altında yürüteceğiz. Bu altı ana başlık altında bildiriler sunacağız" diye konuştu.

FARKINDALIĞI ARTTIRMAK İSTİYORUZ

 Toplumsal farkındalığı arttırmak istediklerini belirten Kaymak, "Amacımız bu bağlamda devletimizin şiddetle mücadele politikalarına destek vermektir. Toplumu bilinçlendirmek ve toplumsal farkındalığın arttırılmasını katkı sağlamaktır. Toplumu bilinçlendirmeye yönelik eğitimler ve etkinlikler düzenlemektir. Mağdurlara destek olmaktır. Olası toplumsal travmalara karşı müdahale ekiplerine destek olmaktır. Bu kongre şiddet ve şiddetin toplumsal etkilerine yönelik bilimsel ve kurumsal araştırmaları desteklemek ve teşvik etmek amaclı çalışmalar yapacak. Ümit ederim bu çalışma düzenli bir şekilde devam eder. 
        
Toplantıya, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen,  Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Güral Karayılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, İl Sağlık Müdür Vekili Hatice Öz, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Şiddetle Mücadele Vakfı (HEGEM) Başkanı Adem Solak ve İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Ayşe KUŞCU KAYA
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.