1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Milletvekili Yılmaz: Engellilerin hayatını kolaylaştırmalıyız
Milletvekili Yılmaz: Engellilerin hayatını kolaylaştırmalıyız

Milletvekili Yılmaz: Engellilerin hayatını kolaylaştırmalıyız

AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, "Her birey engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak, destek vermek zorundadır. Eşit ve değerli insanlar olduklarını hissettirmek önemli vazifemizdir" dedi

A+A-

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, mesajında şu ifadelere yer verdi; "Engellilik yalnızca bireyleri veya ailelerini ilgilendiren değil, toplumun tüm kesiminin duyarlılık, farkındalık oluşturması, el ele verilmesi gereken bir konudur. Engellilik toplumsal, sosyal hayatı engelleyen bir sorun değil, desteklenmesi gereken bir olgudur. Her birey engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak, destek vermek zorundadır. Eşit ve değerli insanlar olduklarını hissettirmek, benimsemek onları kucaklamak ise en önemli vazifelerimiz arasındadır. Yardıma ihtiyaçları olduğu düşüncesinin yanlışlığının hepimiz farkına vararak hayatın içinde sosyal ve ekonomik eşitliklerini mutlaka sağlamamız gerekmektedir. Engelli bireylerimizin her alanda sağladığı başarı ve azimleri örnek teşkil etmektedir. Düşüncelerimizdeki engelleri kaldırdığımız andan itibaren zaten tüm engeller ortadan kalkmaktadır. Engelliler toplumumuzun değerli bireyleridir. Mutlu ve huzurlu bir toplumun en önemli şartı tüm bireylerinin eşit şartlarda, ortak bir amaç etrafında birbirini anlayarak desteklemesidir. Engelli vatandaşlarımızın toplum içinde yaşama sevincini yitirmeden mutlu bir yaşam sürdürmeleri için hepimiz çaba göstermek, onlara ulaşarak, sorunlarına sahip çıkmak devletin ve toplumun en önemli sorumlulukları arasındadır. Engelli kardeşlerimizin sosyal, ekonomik ve kültür hayatına yapmış oldukları katkılar her türlü takdirin üstündedir. Onların sporda, bilimde, kültür alanında, çalışma hayatında ortaya koydukları ulusal ve uluslararası başarılarla gurur duymaktayız. Değerli ailelerinin engelli çocukları, akrabaları, yakınları, sevdikleri için yaptıkları fedakarlıkları da unutmamamız gerekli. Büyük bir takdiri, teşekkürü onlar da hak etmektedir. Engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmak, ihtiyaç ve beklentilerinde yanlarında yer almak, ailelerine destek olmak ulvi, güzel ve anlamlı bir yaklaşımdır. Devletimiz her zaman engelli vatandaşlarımızın yanındadır. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız  Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bir çok düzenleme, destek engelli vatandaşlarımız için ortaya koyulmuştur, farklı bir vizyon sergilenmiştir. 2005 yılında Engelliler Kanunu'nu çıkarılmış, bin 500 maddelik engelliler hukuku oluşturulmuştur. Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde onaylanmış, Anayasanın 10'uncu maddesinde engellilere yönelik pozitif ayrımcılık getirilerek anayasal güvence altına alınmıştır. 2002 yılında kamuda engelli 5 bin 777 kişiye istihdam hakkı tanınırken bu konuda da önemli bir adım atılarak yüzde 40 engel oranına sahip vatandaşlarımıza kamu ve özel sektörde kota kapsamında istihdam hakkı getirilmiştir. Sadece 2002'den bugüne engelli vatandaşlarımızın kamuda istihdamında yaklaşık 10 kat artış sağlanmıştır. Yine aynı tarihler arasında İŞKUR aracılığıyla 400 bine yakın engelli vatandaşımız işe yerleştirilmiştir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.