1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Murat Erkan: “Sevk Zinciri Sağlık Hizmetlerine Katkı Sağlayacak “
Murat Erkan: “Sevk Zinciri Sağlık Hizmetlerine Katkı Sağlayacak “

Murat Erkan: “Sevk Zinciri Sağlık Hizmetlerine Katkı Sağlayacak “

STO Başkanı Murat Erkan, hastaların sevk zinciri konusunda başlattığı uygulamayı desteklediklerini belirterek, ''Sağlıkta Dönüşüm Programının olmazsa olmazı olan sevk zincirinin uygulanmasının Türkiye sağlık ortamına olumlu katkılar sunacaktır'' dedi

A+A-

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, konuyla igili yaptığı yazılı açıklamada,

''Sağlıkta hizmetleri verilirken yaşanan yoğunluk ve bu yoğunluğun getirdiği bir yığın sorunlarla ilgili çözüm yolu arayışlarında Samsun Tabip Odası olarak her zaman ifade ettiğimiz “sevk zincirinin” uygulanması ısrarımız nihayet bir karşılık bulmuştur.

54296326_620x410.jpg

Bu bağlamda, Sağlık Bakanlığı, devlet hastanelerindeki en büyük problemlerden biri olan aşırı hasta yoğunluğunu azaltmak için harekete geçmiş, acil durumlar veya kronik hastalıklar hariç, aile hekimine başvurmadan hastaneye gidilmemesi için çalışma başlatmıştır.

Bu kapsamda, bir şikayeti olan vatandaş önce Aile Hekimine görünecek, eğer doktor gerek görürse, hastasını hastaneye yönlendirecektir.

Bu yöntem ile hem hastaneler daha verimli çalışacak, sağlık hizmet kalitesi artacak, hem de sağlık için harcanan maliyetler düşürülecektir. Diğer taraftan sağlıkta şiddetin, hastanelerdeki yoğunluğa bağlı olan nedenlerinin önüne de bir ölçüde geçilmiş olacaktır.

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklama doğrultusunda sevk zinciri uygulaması için Bartın, Malatya, Edirne ve İstanbul’un Silivri ilçesi olmak üzere 4 pilot il belirlenmiş, ilerleyen aşamalarda altyapı çalışmalarıyla birlikte bu uygulamanın tüm ülkede yaygınlaştırılacağı ifade edilmiştir.

Sağlıkta Dönüşüm Programının olmazsa olmazı olan sevk zincirinin uygulanmasına yönelik Sağlık Bakanlığı’nın başlatmış olduğu bu çalışmayı memnuniyetle karşıladığımızı, desteklediğimizi ve uygulamanın sonuçlarının Türkiye sağlık ortamına olumlu katkılar sunacağını tekrar ifade etmek istiyoruz'' dedi.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.