1. YAZARLAR

  2. SEDAT ÖKSÜZOĞLU

  3. Şirketsel mevzular...
SEDAT ÖKSÜZOĞLU

SEDAT ÖKSÜZOĞLU

Şirketsel mevzular...

A+A-

İlkadım Belediyesi’nde sular durulmuyor! Neredeyse her geçen gün, yeni bir iddia ortaya atılıyor. Özellikle meclis üyelerinin gündeme getirdiği bu iddiaları destekleyen belge ve bilgiler de herkesin elinde ve dilinde. Şehrin en büyük ilçe belediyesi olan İlkadım Belediyesi’nde neler yaşandığı, özellikle halk arasında da merak konusu oluyor.

Geçtiğimiz hafta belediye meclisinde gündem, belediye şirketine ait olan araç ve tesislerin, belediye bünyesine aktarılması konusuydu. Bu gündem maddesi, komisyon üyelerinin oy birliği ile rededildi. Komisyonda gündem maddesinin reddedildiğini öğrendikten sonra, biz de haber müdürümüz Ahmet Çağdaş Çatoğlu ile birlikte meclis toplantısına katıldık. İşte o meclis toplantısında tansiyonu yükselten bir gerginlik yaşandı! Şirketin SGK ve vergi borçlarından dolayı icralık olması nedeniyle, şirketin mallarının belediyeye aktarılması talebi, muhalefet meclis üyeleri tarafından ‘İCRADAN MAL KAÇIRMA’ olarak değerlendirildi.

Cumhur ittifakı meclis üyeleri, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ı adeta eleştiri yağmuruna tuttu. Ellerindeki belgelerle, Başkan Demirtaş’ı sıkıştıran meclis üyeleri, İlkadım Belediyesi’nin şirketi Gazi İmar İnşaat Şirketi’ndeki zararı sert bir şekilde dile getirdiler. Şirketin batık durumda olduğu, gelirinden çok giderinin olduğu, oluşan borç deliğinin artık kapanmaz bir hale geldiğini söyleyen meclis üyeleri, Başkan Demirtaş’tan yanıt istediler. Aldıkları yanıt ise çok ilginç oldu; YILBAŞINDAN SONRA SİZE BİLGİ VERECEĞİM! Anladık ki başkan da şirketin detayları konusunda bilgi verecek kadar bilgiye sahip değil!

Borç tablosuna ve alacaklıların listesine baktığımda da ciddi bir şaşkınlık yaşadım. “Kimler, kimlerle beraber” demekten kendimi alamadım. Gazi İmar İnşaat Şirketi'ne fatura kesen meclis üyeleri ve meclis üyelerinin yakınlarından kısa bir süre sonra detaylarıyla bahsedeceğim. O konu, şehirde dengeleri bozacak ayrı bir başlık! Belediyeyi sağılacak inek gibi gören siyasetçi ağabeylerin keyfini bayağı bir kaçıracak olan o faturalar, çok konuşulacak.

O gergin geçen meclis toplantısında, şirketin müdürü İbrahim Ün de vardı. Hemen arkamızda oturan ve Başkan Demirtaş’ın söz vermesiyle meclis üyelerini bilgilendirmeye çalışan şirket müdürünün konuşması kimseyi ikna etmeye yetmedi. Öyle ki bazı meclis üyeleri seslerini yükselterek, ‘İSTİFA ET’ dediler. Konuşması bittikten sonra basın mensuplarına dönerek, “Beni haber yaparsanız, sizi savcılığa veririm” diye tehdit edecek kadar cesur olan Müdür İbrahim Ün'ün ticari ilişkileriyle ilgili ciddi bilgi ve belgeler var. Onları da çok yakında detaylarıyla paylaşacağım. Kendisinin korkutan (!) tehdidine rağmen, biz o haberimizi yaptık. Ancak kendisi henüz savcılığa başvurmadı. Heyecanla, merakla bekliyoruz.

Belediyenin batık olduğu söylenen şirketine gelince, iddialar çok büyük. Son 10 ayda 18 Milyon TL borç yaptığı açıklanan şirketin, 2019 seçimlerinden bu yana ne kadar borç yaptığını merak ediyoruz. Meclis üyelerinin iddialarına göre borç 50 Milyon TL’ye yaklaştı! Belediyecilikte borçlanma doğaldır. Bir proje, bir hizmet yaparsın, borçlanırsın. Şirketin bu 50 Milyon TL’lik borcu ile hangi büyük projeye imza atıldı? Hangi çalışma yapıldı? Merak ediyoruz!

Belediyeye işçi alınırken, yine bu şirket üzerinden alınıyor. Başkan Demirtaş, meclis toplantısında bu konuya dikkat çekerek, 80 civarında kişi işe aldıklarını söyledi. Meclis üyeleri ise itiraz ederek, bu rakamın 200 civarında olduğunu söyledi. Başkan Demirtaş bu defa, alınan işçi sayısına da bakacağını söyledi. Başkan belediyeye kaç kişi alındığını nasıl bilmez? 80 ile 200 arasında büyük bir fark var! Ya birileri başkanı kandırıyor, ya da başkan birilerini…

Gazi İmar İnşaat Şirketi'nin akıbeti ne olacak, şirket müdürü ne yapacak? Biz bu konunun sıkı takipçisi olacağız. Belli ki bu şirket konusu çok kişinin canını yakacak, üzecek. Tatlı tatlı fatura kesmenin, acı acı hesap vermesi olurmuş. Şimdi fatura kesmek için siyasi partisini, davasını, duruşunu bozan meclis üyeleri düşünsün! Şirketi, iddia edilen batağa sürükleyen müdür düşünsün. Eğer bunlar doğruysa, bunlara müsaade eden en baştaki (ler) düşünsün.

Kalın sağlıcakla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.